Under Cross Media Labbs samlades åtta personer från film, tv, konst, dramatik, spel och pr i fyra dagar för att jobba tillsammans och lära av varandras arbetsstrukturer, processer och berättartekniker. Med de olika historietraditionerna och den nya tekniken i ryggen arbetade deltagarna fram fyra gemensamma projekt som rör sig över branschgränserna.

I februari gick det första av fyra Cross Media Labbs arrangerade av BoostHbg i Helsingborg av stapeln. BoostHbg är en av Media Evolutions projektutförare och labbet går inom ramarna för vår verksamhet. Syftet med Cross Media Labbs är att sammanföra aktörer från olika mediebranscher så att de kan få en bättre förståelse för varandras strukturer och arbetsprocesser. Johanna Olsson är labbets projektledare och ansvarig för cross media hos BoostHbg.

Berätta om erfarenheterna från det första labbet, hur gick det att blanda aktörer från olika mediebranscher?
Det var fantastiskt spännande. I världen av cross media pratas det ofta om hur svårt det kan vara att jobba över branschgränserna. Den problematiken fick vi uppleva på riktigt. Till en början var det mycket krockar och frustrationer men alla hade full tilltro till processen och var öppna för att lära av varandra.

Berätta om en svårighet
De olika arbetsprocesserna krockade med varandra. Tid är ett bra exempel. Deltagaren som i vanliga fall arbetar med TV-produktioner var van vid ett snabbt tempo medans en deltagare som arbetar med konst hade vana av lång eftertanke och analys. Här uppstod bekymmer och frustration.

Hur löste ni problemen?
Deltagarna släppte taget om sina gamla sanningar och jobbade tillsammans mot ett gemensamt mål. När frustrationen dök upp så tog gruppen tag i det tillsammans. Gruppen hade en bra dynamik och alla var bra på att höja och förstå varandra. Problem blev lösning och idag har deltagarna fått nya infallsvinklar och arbetsstrukturer som de tar hem till sin bransch.

Vad händer nu?
Under labbet jobbade deltagarna fram fyra konkreta projekt som de arbetar vidare med nu. Efter det följer en heldags återförening där gruppen tillsammans får reflektera över den nyfunna kunskapen och vägen framåt. Under denna tid kommer vi på BoostHbg att arbeta fram en ny modell för hur ett pitchforum inom cross media kan se ut. I höst kommer deltagarna tillsammans med det andra labbets deltagare få pitcha sina projekt för fortsatt finansiering och resurser. Det vaskades även fram en drös andra projekt som deltagarna själva ska jobba vidare med eftre pitchen. Tyvärr kan jag inte berätta allt om de primära projekten men jag kan avslöja att de innehåller ingredienser som livestreaming, applikationer och interaktiva filmer i nya förpackningar. Efter pitchen i höst kan vi berätta mer.

Är ni nöjda med resultatet av det första labbet?
Mycket nöjda. Det har varit en rivstart för Cross Media Labb. Vi är mest nöjda med resultaten, dvs. projekten som blev utgåvan men även hur labbet mottogs hos deltagarna. För dem har en ny värld börjat öppnat sig och de har massor av inspiration att ta tillbaka till sin egen bransch.

Planeringen för BoostHbgs nästa labb, som äger rum i september 2010, är nu i full gång. För mer information eller för att ansöka, besök www.boosthbg.se.